Poliüretan Enjeksiyon reçinesi, su izolasyon ürünü olarak geliştirilmiş, diğer poliüretan kimyasallardan farklı olarak su ile aktif hale gelmesidir. Enjeksiyon reçinesi, viskozitesi düşük, koyu kahverengi, yanıcı olmayan, likit ( sıvı) halde bir kimyasaldır. Sıvı halde enjekte edilmesi sonucu su ile temas ettiği anda genleşip hızla kür alır. Poliüretan reçine, bir çok çeşitte özel formülasyonlarda üretilmektedir.

Poliüretan Enjeksiyon Kullanımı

Beton ve çatlaklarda, genel olarak rijit özelliğe sahip olan PUR 220 tercih edilir. PUR 220 rijit poliüretan enjeksiyon reçinesi, reaktive olması sonucu beton içerisinde tampon görevi oluşturur. Böylelikle reçine kalıcı olarak en ince kılcal çatlaklara nüfus ederek suyun durmasını sağlar.  Vibrasyona maruz kalan bölgelerde  PUR 221 flex poliüretan reçine tavsiye etmekteyiz.

Poliüretan Enjeksiyon Uygulama Alanları

  • Yüksek basınçlı veya yüksek akımlı, tazyikli su akımlarına karşı.
  • Harekete maruz kalmayan bölgelerin, geniş çaplı boşlukların, örneğin; kaya çatlakları, kırılma defoları, dolgu tabakaları, derzler çatlaklar ve segregasyonlu betonarmede.
  • Çimento veya mikro çimento ile kombinasyon dolgu enjeksiyonunda.
  • Çiroz deliklerinin ıslak veya kuru ortamda, dolgu işlerinde.
  • Toprak stabilazasyonu ve dolgudaki ankraj işlerinde.
  • Toprak stabilizasyonu ve dolgudaki ankrajlama işlerinde.
  • Yüksek dozda su akıntılarının var olduğu durumlarda, gözenekli betonarme arkasını perde enjeksiyon işlerinde.

Poliüretan Enjeksiyon Uygulama

Poliüretan Enjeksiyon Uygulaması; temel betonu, temel ve perde beton ek yeri, perde peton duvarları, döşeme betonları, beton sekmenleri ve prefabrik hazır beton çatlak ve ek yerleri olabilir.

Uygulama öncesi, su sızıntılarının olduğu bölge kılcal çatlakları veya soğuk derzleri tespit edilerek hilti uçlarıyla 14 mm çapında olacak şekilde 30-45 derecelik açılarla çatlak veya soğuk derzi aşırtacak ölçüde delinmelidir.

Delme işlemi sonrası enjeksiyon pakerlerinin çakılması için öncesinde deliklerinin hava veya su pompası ile temizliği yapılmalıdır. Böylelikle paker contasının geçirimsizliği arttırılmış olur. Delikler arasındaki mesafe, mevcut olan duruma göre 15 ila 40 cm. olabilir..

Çakılan pakerlere hazırlanan enjeksiyon makinesi ile ürünler ilk etap da düşük devirde enjekte edilir. Sonrasında beton kılcal çatlaklarından su akıntılarının durmasına kadar yapılmalıdır.

NOT: Uygulamaya başlamadan önce, ürünü tanımak için teknik bilgi ve sağlık/güvenlik föylerini okuyunuz.