Poliüretan Yapıştırıcı

Poliüretan yapıştırıcalar, polimerlerin, farklı formülasyonlar ile elementlerin,sıcaklık ve basınç altında reaksiyonlar zincirinin, bir sonucu olarak ortaya çıkan bir üründür. Poliüretan yapıştırıcılar, kendi sınıfı içerisinde, bir çok sektörü domine eden poliüretanların, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucu, sektörel ihtiyacı karşılamak adına bir devam ürün niteliğinde, farklı yapışma özelliği ile birleştirici ürün olma özelliğine sahiptirler.

Poliüretan yapıştırıcılar, uygulandığı yüzeylerde nem ile kürlenen, çift bileşenli bir yapıştırıcıdır. Yüzeydeki sarfiyat miktarının çok az olması ile basit uygulanabilir ve kuvvetlidir ekonomik, estetik ve dengeli bir yapıştırıcı sınıfıdır. Poliüretan, -50 ile – 80 C sıcaklıklar arasında yapışma özelliğini korumakla birlikte suya karşı dayanımı yüksektir. İklimsel veya kullanım alanlarının getirdiği aşınma, sıcaklık ve basınç gibi etkenlere dayanıklı oluşu, bağlı bulunduğu poliüretanlar ailesi gibi birçok sektörde kullanılmasına neden olmuştur. Nem olmayan veya olan yüzeylerde uygulanması özel formülasyon çeşitleriyle sağlanabilir. Poliüretan ıslak ve sulu ortamlarda yapışma özelliği olan ürünlerdir,  bu özellikleriyle birçok sektörde ihtiyaçları karşılamakta rakipsiz bir kimyasal reçinedir.

Teknik Yapısı; Poliüretan fiziksel özellikleri, bir çok kimyasalla kıyaslanamayacak değerlerdedir. Düşük vizkoziteli poliüretanlar, ürün formülasyonları istenilen basınç değerlerinde üretilme imkanı ile çok farklı özellikler oluştururlar.  Bu özellikler daha çok kullanım alanlarının ihtiyacı doğrultusunda belirlenir. 

Kullanılan sektörlerden bazıları;

Ağaç Sanayi: Poliüretan yapıştırıcılar, ağaç sanayinin hemen hemen bir çok alanında kullanılmaktadır.

Mobilya üretim tesislerinde, dekoratif ağaç işlemeciliğinde, ahşap ferforje yapımında, kapı pencere merdiven ev yapımında kısacası ağaç olan her yerde poliüretan yapıştırıcılar yoğun olarak kullanılmaktadır.

Denizcilik: Poliüretan yapıştırıcılar, deniz taşımacılığı sanayinde gemi, tekne ve benzeri taşıma sistemlerinin imalatında yardımcı malzeme olarak kullanılır.

İnşaat ve Yapı Sektörü: Poliüretan yapıştırıcı, inşaat ve yapılarda zemin ürünlerinin yapıştırılmasında, kapı pencere yapıştırılmasında, mermer ve benzeri döşemelerin yapıştırılmasında ve ankrajlamalarda kullanılır.

Otomotiv Endüstrisi: Poliüretan yapıştırıcı, otomotiv üretim sanayinde bir çok bölümünde poliüretan mastik yapıştırıcılar kullanılır.

Maden ve Tüneller: Poliüretan yapıştırıcılar, tünel ve madencilikte kayaç ve boşluk alanlarına enjekte edilerek dolumların yapılarak stabilizasyonu,  ankrajlama ve güçlendirme amacıyla kullanılır.

© 2020 PURYAP Yapı Kimyasalları ve Makine Sanayi LTD.ŞTİ Tüm Hakları Saklıdır.
Scroll to Top